Cykloturistika:

  • Bořetice – Svobodná republika Kraví hora (má svoji ústavu, hranice, celnici, hotel s restaurací a sportovním areálem, mnoho dalších zajímavostí a různých recesistických kulturních, sportovních a jiných aktivit…) , vinohrady, vinné sklepy, rozhledna. Ze Šakvic přes Starovičky a dál po cyklostezce do Velkých Pavlovic a Bořetic (rovinatý terén celková délka cca 40km)
  • Rakvice – koupání v čisté vodě zatopeného pískového lomu v areálu sportovního komplexu, restaurace, vinné sklepy, atd. Ze Šakvic přes Zaječí a Přítluky po cyklostezce (prudká stoupání ve vinohradech vás odmění krásnými výhledy na vodní plochu vodního díla a siluetu Pálavy - při jasném počasí jsou vidět chladicí věže jaderné elektrárny Dukovany). Prudká stoupání lze objet po silnici přes Přítluky (celková délka cca 40km).
  • Lednice – zámek, zámecký park a celý Lednicko-valtický areál je zapsaný jako památka UNESCO. Ze Šakvic po břehu jezera a později řeky Dyje do Bulhar a dále po cyklostezce do Lednice (lehký rovinatý terén, celková délka 30km). Nebo přes Rakvice a tam odbočit vpravo a po cyklostezce do Lednice (delší trasa, rovinatý terén, celková délka 40-50km)
  • Valtice – zámek (v zámeckých sklepích ,,Salon vín“ – sto našich nejlepších vín / ochutnávka a prodej/). Z Lednice po široké státní silnici (zvlněný terén) do Valtic, po prohlídce přes Hlohovec. Kolem největšího moravského rybníka Nesyt do Sedlece (ochutnávka a prodej vína dodávaného na pražský hrad) a dlouhým táhlým stoupáním a klesáním do Bulhar a zpět do Šakvic (většinou rovinatý mírně zvlněný terén ze Sedlece dlouhé stoupání, celková délka cca 50km.).
  • Mikulov - po břehu jezera do Pavlova přes Klentnici (krásné výhledy na Lednicko-valtický areál, třpytící se plochu vodního díla a bílé vápencové skály Pálavy se zbytky strážních hradů). Na okraji Mikulova buď vlevo po silnici do Milovic zpět k jezeru a po jeho břehu do Šakvic (kratší varianta) nebo vpravo do centra města na prohlídku a podél státní silnice Brno – Mikulov přes Bavory, Pernou, Horní a Dolní Věstonice (muzeum, památník věků, vinné sklepy, prodej vína a burčáku, vodní sporty) po hrázi do Strachotína (Rybářská bašta) zpět do Šakvic. Náročný terén s dlouhým a prudkým stoupáním většinou po asfaltových silnicích.
  • Okolo vodního díla Nové Mlýny – po hrázích, polních cestách v polích a mezi vinohrady lze objet všechna tři jezera. Ze Šakvic do Strachotína, před Dolními Věstonicemi vpravo po hrázi do Brodu nad Dyjí a po druhém břehu přes Pasohlávky kolem Aqulandu Moravia do Strachotína (kolem rybníka a opravených výstavných vinných sklepů – prodej vína a burčáku)  zpět do Šakvic (mírně zvlněný terén, cca 50 – 60 km).
  • Okolo třetího jezera – po hrázi do Strachotína, Dolních Věstonic zpět do Šakvic (cca 20 km, rovinatý terén s jedním mírným stoupáním).
  • Znojmo – celodenní výlet. Na kole ráno do Sedlece a vlakem do Znojma (soukromé muzeum historických vozidel, Znojemský hrad, staré město, atd., opravená hraniční pevnost s možností prohlídky). Odtud po bývalé vojenské signálce zpět do Šakvic. (rovinatý terén, celková délka cca 80 km).
  • A mnoho jiných zajímavých tras po značených moravských vinařských stezkách najdete na: www.cyklo-jizni-morava.cz